Chcete si kúpiť vlastné lyže, aby ste si ich už nemuseli požičiavať? Chcete vymeniť lyže, aby ste zvládli novú sezónu? Alebo ste pripravení kúpiť si nový pár a doplniť svoju zbierku?

V tomto článku vám poradíme, ako si vybrať lyže, ktoré najlepšie vyhovujú vám a vášmu typu lyžovania.

Existuje rôzny sortiment lyží, ktoré vyhovujú každému terénu a každému spôsobu lyžovania. V každej nájdete rôzne modely, ktoré zodpovedajú aj rôznym technickým úrovniam. Je naozaj dôležité vybrať si lyže podľa terénu.

On- Piste lyže

Ak preferujete jazdy po upravených svahoch mali by ste si vybrať lyže z kategórie piste →

Na zjazdovku sú všeobecne lyže tuhé a úzke (šírka pása menej ako 85 mm, čo znamená šírku vašej nohy pod nohami), aby podporovali priľnavosť k tvrdému snehu a umožňovali štýlové zákruty na svahoch. Polomer vykrojenia lyže závisí od jej rozmerov (šírka lyže na špičke, v páse / pod nohami a na chvoste).
Ľahké lyžiarske trate na upravených zjazdovkách sú vhodné, ak lyžujete iba príležitostne alebo lyžujete na stredne pokročilej alebo začiatočníckej úrovni. Tieto lyže sú všeobecne pružnejšie a majú šírku pásu od 72 do 84 mm. Sú navrhnuté tak, aby sa ľahko používali a boli bezpečné. Tieto lyže majú krátky polomer vykrojenia a umožňujú menšie zatáčky pri nízkych rýchlostiach. To sú lyže, ktoré vám umožnia skutočne si vychutnať sneh, slnko a hory!

Off Piste lyže

Pre prašanových maniakov, ktorí väčšinu dňa strávia mimo zjazdoviek hľadaním nedotknutého snehu, a ktorí sledujú najbližšie snehové zrážky s obrovskou nedočkavosťou.
Odporúčané lyže: lyže s veľkorysými rozmermi. Široké v oblasti pod viazaním (nad 90 mm) a dlhá a široká špička pre jazdu v prašane.

Všestranné lyže

Lyže, ktoré môžete použiť na zjazdovkách aj mimo zjazdoviek, sa nazývajú all-mountain lyže. Jedná sa o väčšie lyže, ako sú lyže určené špeciálne pre zjazdovky (šírka pásu okolo 85 – 90 mm) a obsahujú pružnejšiu lyžiarsku špičku s progresívnym váhadlom pre prašné podmienky. S týmito lyžami môžete ísť kamkoľvek!

Bežecké lyže

Delia sa na lyže na klasický štýl, korčuľovanie, backcountry. Bežky pre klasický štýl sú určené pre jazdu v upravenej bežeckej stope. Backcountry bežky sú určené pre jazdu mimo bežeckej stopy, sú obvykle širšie ako bežky pre klasický štýl. Skate bežky pre “korčuľovanie” sú tvrdšie a menej prehnuté než ostatné, sú určené pre upravené trate.

KTORÚ DĹŽKU SI VYBERTE?

Vaša šírka lyží je primárne daná štýlom lyžovania, výber dĺžky lyží však súvisí s vašou fyzickou stavbou a technickou úrovňou. Stále viac výrobcov lyží ponúka výber dĺžky lyží na základe vašej hmotnosti, ako pri bežkovaní. Môžete tiež použiť nižšie uvedené odporúčania týkajúce sa veľkosti, ktoré vám pomôžu ako pomôcka pri určovaní výšky:

Lyže na zjazdovke: O 15 až 5 cm kratšie ako vy
All-mountain lyže: Od 10 cm kratšie ako vy,
Freeride lyže: O 5 cm až 10 cm vyššie ako vy
Bežecké lyže: vaša výška +/- 5 cm
Turistické lyže: O 5 až 10 cm kratšie ako vy
Freestyle lyže: Od 10 cm kratšie ako vy,

V rámci týchto parametrov platí, že čím je lyža dlhšia, tým je stabilnejšia pri vysokej rýchlosti a pri veľkých zákrutách. Dlhšie lyže umožňujú aj plávanie na mäkkom snehu. Krátke lyže sú ľahké a ľahšie sa s nimi manipuluje v úzkych zákrutách. Aby ste svoje lyže mohli prispôsobiť svojmu typu lyžovania, musíte brať do úvahy množstvo funkcií – šírka, tuhosť, prehnutie a tvar. To všetko ovplyvní správanie lyže.