Impregnácia a leštenie 

  • Samotné brúsenie je vždy veľkým zásahom do jednotlivých pórov sklznice. Základná impregnácia je zvlášť potrebná k hĺbkovej
    ochrane pórov a zaisteniu jeho elasticity.
  • Ideálnym spôsobom nanášania vosku je prostredníctvom tepelnej voskovej kúpele, vďaka ktorej je sklznica schopná absorbovať čo najväčšie, ale zároveň i najnutnejšie množstvo vosku – pri mazaní za studena je táto schopnosť vylúčena.
  • Odstránenie nadbytočného vosku z plochy sklznice prevádzame mechanickým spôsobom pomocou nylonových kartáčov (kief) alebo filcových pásov pre polishing, ktoré sú dostatočne mäkké tak, aby nepoškodili – nestupili vrchol uhla hrany.
  • V prípade dobre zvolenej a vykonanej štrukturácie sklznice je vosk chápaný len ako sekundárny proces pre impregnáciu, nie ako spôsob, ako docieliť výrazné zmeny klzných vlastností lyže.

Voskovanie tepelnou kúpeľou

Rotačný valec so špeciálnou gumovou lamelou po obvode sa norí do horúceho vosku, ktorého teplota je regulovateľná termostatom. Sila impregnačnej vrstvy vosku je regulovateľná pomocou sťahovacej lišty. Následným ťahom lyže / snowboardu proti smeru rotácie valce dochádza k prenosu rozohriatého vosku na plochu, ale i do jednotlivých pórov sklznice. Leštenie plochy sklznice sa vykonáva po vychladnutí vosku pomocou špeciálneho fibrového pása na brusnom stroji .